Psikoteknik Belgesi Nedir Halkalı Psikoteknik Merkezi

Psikoteknik Belgesi Nedir? Halkalı Psikoteknik Merkezi

Psikoteknik Belgesi, araç sürücülerinin algılarını ve trafik güvenliğini kendi açılarından ve diğer sürücülerin yol güvenliğini de riske atmamaları için,  gerekli olan durumlarda yapılan ölçümlemenin adı psikoteknik Belgesi testidir. Genellikle bu testin ismi Psikoteknik Raporu olarak kullanılır. Sürücü her türlü eğitimi alarak gerekli bütün belgeleri alsa dahi ruhsal, fiziksel ve gözle görülmeyen başka problemler neticesinde kullandığı araç ile kendine ve çevredekilere istem dışı zarar verebilir. Toplum hayatında vatandaşların can ve mal güvenliğinin teminatı devlettir. Bu güvenliği tesis ederken devlet meslek gruplarından mesleklerine göre belgeler ve eğitimler daha sonrasında ise sağlık yönünden raporlar talep etmektedir. Bütün bu istenen evrakların tamamlanmasından sonra kişiler şartlara elverişli ise gerekli mesleki yeterlilik belgesini alıp mesleklerini icra ederler.

Ülkemizde sürücüler bu işi meslek olarak yapmaya başladıklarında mesleklerinin ismini şoförlük olarak adlandırmaktadırlar. Sürücüler ehliyetleri ile sürücülük yaparken başka belgeye ihtiyaç duymazlar, fakat şoförler mesleklerini icra etmek için Mesleki yeterlilik belgeleri ve Psikoteknik Belgesi sahibi olmak zorundadırlar. Zorunlu olan söz konusu bu belgeler olmadan kaçak çalışan şoförler yakalanmaları durumunda hem kendilerine hem de araç sahiplerine olmak üzere ayrı ayrı idari para cezası uygulanmaktadır.

Psikoteknik Belgesinin önemli olma sebebi kısaca şöyle açıklanabilir:

Ehliyetini sağlıklı ve sağlam almış bir sürücü yıllar içerisinde duyma veya görme yeteneğinde azalma olmuş olabilir ve kendisi de farkında olmayabilir, duyu kaybı ile sürücü kazaya sebep olabilir ve başta kendisi olmak üzere birçok insana maddi manevi zarar verebilir. 5 yılda 1 kez yenilenen Psikoteknik Belgesi Testi ile sürücünün simulatör cihazında bütün uzuvlarının sağlamlığı görsel zihinsel ve fiziksel olarak muayene edilir. Olumsuz bir durum ile karşılaşılır ise sürücünün tedavi olması sağlanır. Daha kötü durumlarda ise meslekten uzaklaştırılır. Buradaki tek amaç sürücü güvenliği çevre güvenliğidir.

Sonuç olarak devlet ülkemizde trafik kazalarını engellemek veya en aza indirebilmek için sürücüleri 5 yılda 1 kez Psikoteknik Belgesi Testine girmeyi zorunlu tutmuştur. Amaç ise akılsal, ruhsal ve fiziksek muayene ile kontrol ederek vatandaşının yol güvenliğini ve kendi güvenliğini sağlamak adına, kara yollarında huzurlu ve güvenli seyahatin sağlanması için gerekli gördüğü durumlarda Psikoteknik Belgesini zorunlu tutmuştur. 

Psikoteknik belgesi’ni Kimler Almalıdır? Halkalı Psikoteknik Merkezi

Mesleği şoförlük olan bütün ticari araç sürücüleri Psikoteknik Belgesi almak zorundadır. Bu durum haricinde alkol sebepli el koyulan ehliyet sahipleri almak zorundadır. 100 ceza puanı, drift tarzı el koyulan ehliyetlerin sahipleri Psikoteknik Belgesi almak zorundadır.  

Psikoteknik Belgesi Nereden Alınır? Halkalı Psikoteknik Merkezi

Psikoteknik Belgesi Nereden Alınır? Sorusunun cevabı T.C Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş yetkili Psikoteknik Merkezleri Psikoteknik testi yapmaya ve belge düzenlemeye yetkilidir. Bu merkezler büyükşehirlerde faaliyet gösterdikleri ilçenin sağlık müdürlüklerine bağlıdır. Taşrada ve küçük illerde ise il sağlık müdürlüklerine bağlıdır.

Buna göre psikoteknik belgenizi ilçenizde veya ilinizde sağlık bakanlığınca yetkilendirilmiş merkezlerden alabilirsiniz.

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır? Halkalı Psikoteknik Merkezi

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır? Sorusunun cevabını ise uygulamalı olarak anlatalım;

Yaşadığınız il veya ilçede kendinize en yakın Psikoteknik Merkezini tespit etmeniz gerekiyor, daha sonrasında merkezden sözlü veya telefon ile randevu almanız yeterlidir. Randevudan yarım saat önce merkezde olmanız ve yorgun olmamanız gerekmektedir. Merkezin psikoloğu tarafından simülatör cihazında 1 saat teste tabi tutulacaksınız. Psikolog sizlere öncelikli olarak deneme testi yaptırıp daha sonrasın da testi yapmanızı isteyecektir. 1 saat sonunda testiniz bitmiştir ve artık test sonucuna bakılmaksızın psikiyatrı muayenesine sıra gelmiştir. Unutmayın test sonucunuz başarılı olsa dahi psikiyatrı doktoru uygun görmez mani bir durum görürse raporunuz geçersiz sayılacaktır. Aynı şekilde psikoteknik merkezinde yapılan testiniz başarısız olabilir fakat psikiyatrı uzmanı sizin uygun olduğunuza kara verip onaylar ise raporunuz geçerli sayılacaktır.

Psikolog ve psikiyatrı muayeneleri tamamlandıktan sonra işlemleriniz bitmiştir. Raporunuz edevlet artık gbt’nizde mevcuttur. Yolda veya herhangi bir şekilde kamuda gerektiği zaman sistemde gözükecektir. Sizin raporunuzu bir yere ibraz etmeniz gerekirse e devlet üzerinden çıktısını alabilirsiniz.

Psikoteknik Belgesi Ücreti nedir? Halkalı Psikoteknik Merkezi

Psikoteknik Belgesinin fiyatı illerde valilik tarafından oluşturulan komisyonlar tarafından tespit edilir. İstanbul ili için 2022 yılı Psikoteknik Belgesi Ücreti 250 tl olarak tespit edilmiştir. Psikoteknik Belgesi fiyatı her yıl şubat ayında seçilen komisyon tarafından tespit edilir. Psikoteknik merkezleri bu fiyatlara kesinlikle uymak zorundadır.

Psikoteknik Belgesi Sorgulama Halkalı Psikoteknik Merkezi

Psikoteknik Belgesi Sorgulama 2019 testini tamamlayan aday Psikiyatır muayenesini tamamladıktan sonra edevlet şifresi ile edevletini açmalıdır. E devlet sisteminin arama ekranına psikoteknik yazması yeterlidir. Psikoteknik Belgesi ekranının yanında rapor oluştur butonunu tıklayınca raporunuz e imzalı olarak hazır olduğunu göreceksiniz.  Psikoteknik Belgesi raporunuzu istediğiniz kadar yazdırabilirsiniz hayırlı yolculuklar dileriz. 

Küçükçekmece  İlçesinde Src ve Psikoteknik Belgesi Hizmeti vermekteyiz. Bilgi için

0 545 696 66 15