Güvenli Sürüş Teknikleri

1.    Araç İçindeki Güvenlik Sistemleri

Trafikteki araç yoğunluğu beraberinde yaşanan kazaları meydana getirir. Sürücüler her zaman kendilerinin suçlu oldukları kazaya karışmazlar. Bazen hiç hatanız olmamanıza rağmen kaza yapabilirsiniz. Bu nedenle araba alırken araçın dayanıklılığı ve güvenliği en önemli unsurdur. Aracınızdaki donanımlar ve özellikler ne kadar iyiyse kaza yapma riskiniz de bir o kadar azalır. Her araçta zorunlu olan emniyet kemeri standart donanım olup hava yastıklı araç oranıda her geçen gün artmaktadır. Ama yinede araçlar arasındaki güvenlik donanımı farkları çok fazladır. Güvenli donanımlı bir araca sahip olmanızda tek başına yeterli olmayacaktır. Bunun yanında güvenli sürüş tekniklerini bilerek uygulamanız gerekmektedir.

2.    Direksiyon Tutuşu

Aracın yönünü ve hareketini belirlemede en önemli donanımlardan birisi direksiyondur. İyi araç kullanıcısı direksiyona hakim olmalıdır. Direksiyon tutuşunun önemli bir noktası direksiyona olan uzaklığınızdır. Direksiyona olan uzaklığınız sizin direksiyon hakimiyetinizi belirleyecektir.Direksiyonu iyi kullanabilmek için sürücü koltuğunuzun doğru ayarlanması çok önemlidir. Koltuk pedallar ve aynalar için en doğru olan konumda olmalıdır. Koltuğunuza oturun sonrasında kolunuzla direksiyonun en üst noktasına kolunuzu uzatın. Eğer el bileğiniz direksiyonun üst noktasına uzanıyorsa direksiyon mesafeniz en doğru yerdedir.

1.Direksiyon tek elle değil iki elle tutulur.

2.Direksiyonun on ikilik saat olarak düşününüz.

3.Aracınız düz olan yolda saat 12 yönünde hareket eder

4.Aracınızın direksiyonunu sol elinizle saat 9 noktasından, sağ elinizle de 3 noktasından tutmalısınız.

5.Ellerinizi, avuç içleriniz 9 ve 3 noktasında gelecek şekilde direk­siyonun üstüne koyunuz. Direksiyonu sıkmayın sadece tutun. Direksiyon tutma tekniği bu şekildedir.

3. Koltuk Oturma Pozisyonu

Çoğu sürücü arkadaşımış sürücü koltuğunda nasıl oturması gerektiğini bilmiyor. En çok görülen hatalar direksiyona çok yakın oturmak yada direksiyona çok uzak kalmak. Direksiyona yakın otuma genelde acemiliğin en çok göstergelerinden birisidir.Herkesin farklı vucut yapısı vardır. Her sürücü bu nedenle kendi vucut ölçüsüne uygun olanı ayarlamalıdır.

4.    Arabanın içerisinde yük taşıma
Araç içerisine konula eşya ve yükler sıkıca yerleştirilmelidir. Aracın ön camının olduğu kısıma hiç bir eşya konulmamalıdır. Bu durum şoförün görüşünü engelleyecektir.

Güvenli trafiği etkileyen nedenler: Yol, İnsan ve Taşıt

Araçlarda  mevcut olan  güvenlik araçları, bir kaza anında kazanın olmasını önleme amacı olan aktif güvenlik’ ve kaza anının sonrasında ortaya çıkan  yara alma ve ölümleri minumum seviyeye düşürmek için  ‘pasif güvenlik’ güvenlik araçları larak iki tanedir

ABS; tekerleklerin kilitlenmesini önleyen bir fren sistemidir.

ASR; patinajı önleyici bir sistemdir. Özellikle kaygan yollarda ara­cın savrulmasını engelleyerek hayati riskleri ortadan kaldırıyor.

ASC; özellikle ilk kalkışlarda ve yokuş çıkarken gaza fazla basıl­masından dolayı aracın patinaj yapmasını engellemeyerek aracın sav­rulma riskini ortadan kaldırır. Yağışlı havalarda da oldukça yardımcı bir sistemdir.

ESP; elektronik stabiline programıdır. Viraj olduğunu fark edeme­yip hızlı bir şekilde döndüğünü varsayarak aracın savrulma riski olduk­ça fazladır. Bu durumda esp gidilmesi gereken doğru yönü direksiyon hareketleri sonucunda tespit ederek ve motor gücünü azaltarak gerekli gördüğü lastiklere basınç yani fren uyguluyor. Bu sayede araç savrul­maktan kurtularak yola doğru şekilde tutunabiliyor.

EBD; elektronik fren dağılım sistemidir. Ani frenleme yapıldığın­da ön tekerleklerde kuvvet fazlalaşırken arka tekerleklerde tam tersidir. İşte bu sistem arka tekerleklere de basınç uygulayarak ön ve arka teker­ler arasından denge kurar.

DSC; dinamik denge kontrolüdür. ABS ile ortak çalışan bir sistemdir. Özellikle virajlarda aracın kayması ve savrulması durumunda motorun gücünden yararlanarak aracın kontrolünü sağlar.