İş Organizasyonu

1.İş Öncesi Hazırlık

Servis aracı ve buna benzer ticari araçlar ticari amaç ile seyahate başlamadan önce araçta görevli personel donanım temizlik ve teknik aksamı kontrolünü yaparlar. Araç söz konusu bu kontroller yapıldıktan sonra huzur içinde seyahate başlayabilir.

Kalite ve hizmette eksiksiz olan firmalar yolcular tarafından tercih ve tavsiye edilir.Temiz olan araçlar titiz personelleri tarafından kontrol edildikleri sürece seyahatin daha güvenli olmasını sağlar. İçerisi ve camları temiz olan araçlarda sağlık problemi yaşanmaz yolcuların seyehat halindeyken dışarıyı izlemesi yolculuk stresini azaltır. Aracın temizliğinin temel amacı  yolcuları memnun etmektir. Camlar pisse araç sürücüsüne  bildirilir ve  temizlenmesi sağlanır. Koltuk ceplerinde  kus­ma poşeti veya çöp torbası bulundurmalıdır. Her biten seyahatten sonra taşıt dinlenme süresinde koltukları, camları, içi ve dışı detaylı olarak temizlenmelidir.Unutmayın ki yolcu seyahat süresince aracın içini inceleme fırsatı bulacaktır .

Araç ne kadar temiz ise memnuniyet o kadar yüksek olacaktır. Fakat araç pis olursa yolcu memnuniyeti kötü olacak firmanın kötü reklamı olacaktır. Pis araçta seyahat eden bir yolcu kendisi huzursuz olduğu gibi seyahat esnasında diğer yolcuları ve personeli de huzursuz edecektir. Seyehat öncesinde her türlü temizliği ve kontrolü sağlanmış araç temiz olarak yola çıktığı halde; yolculuk esnasında istenmeyen durumlar sebebi ile kirlenmiş veya bozuk bir ekipman nedeniyle seyahati olumsuz etkileyecek bir durum oluşmuş ise araç personeli sürücü ile irtibata geçerek yolculuğun süresini etkilemeden ilk molada giderilmelidir. Problem büyük ve sorun çözülemiyor ise yetkili firma ile görüşülerek aracın değiştirilmesi sağlanmalıdır.Servis görevlisinin en önemli görevi, ekipmanlarını kontrol ederek seyahate eksik malzeme ile çıkmamasıdır. Gereksiz malzemeleri araç içinde tutmayarak aracın bagaj kısmına indirmelidir.

Seyehat İçin Güzergâh Planlamanın Önemi

Seyehat yolcunun huzuru ve firmanın olumlu reklamı iş akışı içerisinde başarısının önemi için iyi planlanmalı,olumlu ve olumsuz bütün durumlar göz önünde bulundurulmalı,; buna görede plan yapılmalıdır. Seyehat planı ne kadar başarılı olur ise yolcu o kadar mutlu olur .

Mutlu olan yolcu hem kendi tercihi ve etrafındaki tercihi için firmaya olumlu referans olacaktır. Servis görevlileri ve firma yetkilileri seyahat planlarını ortak hazırlarlar. Yolcu seyahate çıkmadan önce bu plan gereği  yolculuk süresini başlangıç zamanını,varış zamanını, mola zamanını bilir ve ihtiyaçlarını buna göre dizayn eder. Sonuç olarak seyahat ve güzergah planlamanın yolcuklar ve firma için önemi çok büyüktür. Titizlikle hazırlanmalı ve aynı derecede uygulanmalıdır.

Örnek Bir Güzergâh Şeması hazırlanır. Molasız Yolculuk ise ikram edilecek  malzemeler hazırlanır. İkramın ne zaman yapılacağı planlanır. Seyahatin başladığı noktada yolculardan tek tek ineceği yerler sorulur ve farklı noktada inmek isteyenlerin notu alınır.

3. Eşya ve Belge Kontrolü

4925 sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliğince yolcu taşıma­cılığı yetki belgesine aracın eklenmiş olduğunu gösterir taşıt kartı ile birlikte yolcu taşıma için gerekli olan sorumluluk sigortası ve ilgili yolcu taşıma sigortası yaptırmak zorundadırlar.  Uluslararası yolcu taşımacılığı yapan araçlarda ulaşım açısından aşağıdaki istenen  belgeler aşağıda açıklanmıştır.

Tarifeli Taşımalar

  • Taşıma yapılan ülkeden alınan izin belgesi,
  • Transit geçilen ülkeden alınan izin belgesi,
  • Onaylı zaman tarifesi, ücret tarifesi ve hat krokisi,
  • Yolcuların listesi.

Düzenli taşımacılıklar da yolcuların bileti yolcularda olmalıdır. Tarifesiz (turistik) Taşımalar interbus belgesi ile onaylı yolcu listesi (adı, soyadı, pasaport numarası). Mekik şeklindeki taşımalar interbus Belgesi ile yolcuların listesi (adı, soyadı, pasaport numarası). Taşıma yapılacak ülke makamlarınca onaylanan seyahat programı (Mekik taşı­malarda ilk dönüş seferi ile son gidiş seferi boş olarak yapılır.)