Src1 Mesleki Yeterlilik Belgesi

SRC1 Mesleki Yeterlilik Belgesi

SRC1 Uluslararası Yolcu Taşımacılığı Sektöründe Faaliyet gösteren Sürücüler İçin Gerekli olan Mesleki Yeterlilik Belgesi Eğitimleri

Ticari araç sürücüleri sektöründe çalışabilmek ve milletlerarası yolcu taşıyabilmek için gerekli olan Mesleki Yeterlilik ve uygunluk Belgesinin ismi Src1 Belgesidir. Milletler arası yolcu taşımacılığı yapacak sürücüler tarafından alınması zorunlu olan belgedir.

SRC1 Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir? Neleri Kapsar? Nasıl Alabilirim? Gerekli Evraklar Nelerdir? Halkalı Src Kursu

SRC1, Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre Uluslararası Yolcu Taşımacılığı sektöründe yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin mesleki yeterlilik belgesidir. Uluslararası yolcu taşımacılığı yapan sürücüler Src1 Mesleki Yeterlilik Belgesi olmadan faaliyet gösteremezler. Src1 Mesleki Yeterlilik Belgesi olmadan Faaliyet gösteren sürücüler tespit edilmeleri durumunda Trafik Para Cezası uygulanır. Söz konusu ceza sürücüye ve araç sahibine ayrı ayrı uygulanmaktadır. 

SRC1 Mesleki Yeterlilik Belgesi Mevzuata Göre Neleri Kapsar? Halkalı Src Kursu

Uluslararası yolcu taşımacılığı yapan sürücüler için gerekli olan belgedir. Src2 Belgesini Kapsar. Src1 Mesleki yeterlilik belgesi sahibi sürücüler milletler arası yolcu taşımacılığı yapabilirler. Aynı zamanda yurtiçinde ve şehirlerarasında yolcu taşımacılığı yapabilirler. Yurt içerisinde yolcu taşımacılığı için gerekli olan mesleki yeterlilik belgesi Src2 Belgesidir. Uluslararası Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olan sürücüler Src2 Belgesi (Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı) Sahibi de sayılırlar. SRC1 Belgesi Src2 Belgesini Kapsar.

SRC1 Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alabilirim? Halkalı Src Kursu

Src1 Belgesi almanın 2 yolu vardır. Bunları sırası ile anlatalım:

  1. MEVZUAT GEREĞİ MUAFİYETLİ OLARAK SINAVSIZ SRC BELGESİ ALMA
  2. 25/02/2003 tarihinden öce C-D-E sınıfı ticari ehliyeti olan sürücüler kursa katılmadan ve sınavsız olarak e devlet üzerinden müracaat ederek alabilirsiniz.
  3. 25/02/2003 tarihinden önce sürücü belgesi sahibi olmayanlar ise T.C Milli Eğitim Bakanlığınca Yetkilendirilmiş yetkili eğitim kurumlarına kayıt yaptırarak eğitim ve sonrası sınav ile Src1 Belgesi sahibi olabilirler.

SRC1 Mesleki Belgesi Kursu Halkalı Src Kursu

SRC1 Belgesi sadece T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından istenen şartları yerine getiren ve bakanlıkça çalışma ruhsatı verilmiş yetkilendirilmiş kurumlar tarafından Src Belgesi eğitimleri verilebilir. Sürücü kursları, Psikoteknik Merkezleri ve danışman tarzı aracı şirketlerin Src belgesi Eğitimi ve kayıtları yapmaları yasal olarak suçtur. Kayıt esnasında kimlik ve ehliyet fotokopisi alınmaktadır. Yetkisiz insanlara kimlik bilgilerinizi vererek maddi ve manevi riske girmeyiniz. İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde eğitim veren yetkili kurumuz. Bilgi için arayabilirsiniz.  

SRC1 Uluslararası Yolcu Taşımacılığı Sektöründe Faaliyet gösteren Sürücüler İçin Gerekli olan Mesleki Yeterlilik Belgesi Kayıt esnasında Gerekli Belgeler

  1. Nüfus cüzdan ve sürücü belgesi fotokopisi
  2. Diploma fotokopisi (öğrenim durumu belgesi)
  3. 2 adet biometrik fotoğraf
  4. Adli sicil belgesi ( e devlet Sabıka Kaydı)

SRC1 – Uluslararası ve Ulusal Yolcu Taşımacılığı Sürücü Mesleki Yeterlilik Eğitimleri Dersleri

40 saat süren SRC1 Uluslararası yolcu taşıması için Mesleki Yeterlilik Eğitimleri Taşımacılığı Mesleki Yeterlilik eğitim müfredatında yer alan konu başlıkları şunlardır: