Aracın Yolculuk Öncesi Sürüş Hazırlığı

Aracın Yolculuk Öncesi Sürüş Hazırlığı

1.Lastik Kontrolü

Kaza riskini en aza indiren kontrollerden birisi de düzenli olarak yapılan lastiklerin kontrolü işlemidir.Halk arasında, şoför dilinde stepne olarak bilinen yedek lastik dahil aracın bütün lastikleri yolculuk başlamadan  önce kontrolünün yapılması çok önemlidir.

En az yılda bir kez gerekiyor ise bütün lastikleriniz sökülerek yetkililer tarafından kontrolünün yaptırılması çok önemlidir. Burada dikkat etmemiz gereken detay genellikle aracın üzerindeki lastikler kontrol edilmekte fakat stepne lastik kontrol edilmemektedir. Seyehat halinde yolcular ve araç personelinin lastik patlaması durumunda stepne lastiğin patlak çıkması durumu seyehat planını , yolcunun huzurunu , firmanın itibarını olumsuz etkileyecektir. Bu olumsuzluklarla karşılaşmamak için lastik kontrolü çok önemlidir ve periyodik aralıklarla kontrolü yapılmalıdır. Lastiklerin durumu gözle ve elle çok rahat kontrol edilebilir. Bu sayede yaşanacak olumsuzlukların önüne geçilebilir. Lastiklerde yapılan kontrollerde emin olmadığınız çatlak ve yarıklar seyahat halinde önüne problem olarak gelmemesi için özenle kontrol edilip emin olmadığınız durumlarda yetkili tamircilere gösterilmelidir.Lastikçilerin elinde bulunan ölçüm aletleri sayesinde aşınmış ve diş ömrünü tamamlamış lastikler hemen değiştirimelidir. Balon yapmış yırtık ve yarık lastikler ile seyahate çıkılmamalı, seyahat güvenliği ve olası bir kaza durumu ile karşı karşıya kalmamak için hiçbir şekilde riske girilmemelidir. Unutmayın ki ufacık bir risk dönüşü olmaya maddi ve manevi büyük olaylara sebebiyet verebilir. 1.6 mm yasal sınırını aşmış lasti­k  kanunen değiştirilmesi zorunludur.Aracın seyahat halindeyken yüklü ve yüksüz ağırlığına göre kullanma kılavuzundaki basınç değerlerine uygun olarak lastik basınç değerleri sürekli kontrol edilmelidir.

Basınç değerleri aracın kullanma performansında tüketeceği yakıta kadar birçok alanda önemlidir. Araç lastiklerinde uygulayacağınız doğru basınç değerleri lastik ömrü ve daha uzun km için çok önemlidir. Aracın yol tutuşu, savrulması, yakıt değerleri ve en önemlisi yol güvenliği doğrudan lastiklerinizle ilgilidir. Günümüz şartlarında lastik hava basıncı ölçen portatif küçük cihazlara ulaşmak çok zor değildir ve fiyatları ekonomiktir. Lastikler soğuk iken lastik basınç değerini ölçmeniz en doğru sonuca ulaşmanızı sağlar.

1.    Kuşaklar: Boyutsal kararlılığı temin eder. Yanal kuvvetleri denge-
ler. Dönüşlerde hakimiyet sağlar. Tabanın yola stabil basmasını ve yola tutunmasını sağlayarak kilometre performasını temin eder.

2.    Desen /taban: Lastiğin yol ile temas eden alanıdır, yola tutunmayı
sağlar. Kilometre performansını etkiler. Karkası korur. Ses seviyesini belirler. Su tahliyesini yaparak suda kızaklamayı önler.

3.    Topuk: Aracın ve yükün ağırlığını taşımaya yardımcı olur. Lastiğin
janta oturmasını ve sabitlenmesini sağlar. Hava sızdırmazlığı sağlar.

4.    Karkas: Lastiği ayakta tutar. İçerideki basınçlı havayı tutar. Kuvvetleri dengeler. Esneyerek süspansiyon sağlar ve darbeleri emer.

5.    Omuz: Yanağı tabana bağlar, tabandan gelen darbelerin yanağa iletimini düzenler, araç dönüşlerinde stabil ite sağlar.

6.   Yanak: Lastiğin Yan taraflarına verilen ismidir.

ARABA LASTİĞİ TEKNİK BİLGİLERİ ;

2. Mekanik ve Elektronik Kontrol

Seyehat önce araca binmeden aracınızı bütün lastiklerini gözle kontrol ediniz.. Bu kontroldeki amaç taşıtın far ve sinyalleri aynı zamanda lastiklerine  yönelik olmalıdır. Kışın yanmayan farlar ve basıncı ayarlanmamış lastikler yol tutuşu ve aynı zamanda  görüşü zorlaştıracaktır.